19.02
1. Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները:
նախորդող թիվը |
թիվը |
հաջորդող թիվը |
153 |
154 |
155 |
319 |
320 |
321 |
499 |
500 |
501 |
940 |
941 |
942 |
139 |
140 |
141 |
849 |
850 |
851 |
2. Կազմի՛ր արտահայտություններ, որոնց արժեքը հավասար է 435-ի:
300+135= 435
400+35= 435
200+235=435
3. Լրացրո՛ւ գնացուցակը և լուծի՛ր խնդիրները:
ապրանք |
|
1 հատի արժեքը |
գրիչ |
2 x 50 x 2 –140 |
60 |
մատիտ |
100 : 2 x 1 |
50 |
տետր |
90 – 2x5x6 |
30 |
ռետին |
2x2x10 |
40 |
քանոն |
200:2-30 |
70 |
Որքա՞ն գումար է հարկավոր
· 1 գրիչ և 1 մատիտ գնելու համար:
Լուծում 60+50= 110
Պատ.110
· 2 տետր և 1 ռետին գնելու համար:
Լուծում 30+30=60
60+40= 100
Պատ. 100
· 1 քանոն և 1 գրիչ գնելու համար:
Լուծում 60+70=130
Պատ.130
· 1 գրիչ և 2 քանոն գնելու համար:
Լուծում 70+70=140
140+60= 200
Պատ.200
· 1 տետր և 2 գրիչ գնելու համար:
Լուծում 60+60=120 120+30=150
Պատ. 150
4. Հաշվի՛ր ըստ օրինակի:
80 + 70 = 80 + 20 + 50 = 100 + 50 = 150
90 + 70 = 160
60 + 50 = 110
70 + 40 = 110
180 + 90 = 180 + 20 + 70 = 200 + 70 = 270
470 + 60 = 530
890 + 30 = 920
580 + 70 = 650
650 + 160 = 810
470 + 280 = 750
290 + 380 = 670
180 + 390 = 570